IBM prezentuje nowy interfejs pamięci dla serwerów

21 sierpnia 2019, 05:23

Podczas konferencji Hot Chips IBM zapowiedział nowy interfejs pamięci, który ma zadebiutować wraz z przyszłoroczną wersją procesorów Power 9. Mowa tutaj o Open Memory Interface (OMI). Pozwoli on na upakowanie w serwerze większej ilości pamięci korzystającej do tego z większej przepustowości nić DDR. OMI ma być konkurentem dla Gen-Z oraz intelowskiej CXL.



Bezprzewodowe USB coraz bliżej

22 czerwca 2006, 21:32

Wielkimi krokami zbliża się rynkowa premiera technologii bezprzewodowego złącza USB (wireless USB – WUSB). Potrzebne do jej wykorzystania chipsety i układy scalone w końcu opuściły laboratoria naukowców, a sterowniki i inne narzędzia software'owe przeszły odpowiednie testy.


Gry dla posiadaczy platformy Viiv

3 listopada 2006, 14:23

Firmy Intel i Verizon poinformowały o rozpoczęciu programu, w ramach którego Verizon umożliwi posiadaczom intelowskiej platformy Viiv pobieranie gier z Sieci. Właściciele Viiv mogliby wykorzystywać swoje odbiorniki telewizyjny do grania.


Kable w tradycyjnym systemie (L) i propozycja Lightfleet (P)© Lightfleet

Serwery na światło

9 marca 2007, 13:14

Niewielka firma Lightfleet zapowiada, że w lipcu rozpocznie sprzedaż serwerów wyposażonych w łącza optyczne, które pozwolą na szybszą transmisję danych wewnątrz maszyny. W serwerze Beacon światło będzie przekazywało dane pomiędzy wieloma procesorami Xeon.


Barcelona lepsza w zmiennoprzecinkowych

1 października 2007, 10:47

Standard Performance Evaluation opublikowała testy porównawcze czterordzeniowych procesorów Intela z Barceloną AMD. Wykazały one, że Barcelona jest zdecydowania bardziej wydajna z operacjach zmiennoprzecinkowych, ustępuje jednak układom Xeon w operacjach na liczbach całkowitych.


Wkrótce 45-nanometrowy procesor AMD

22 lipca 2008, 10:03

Dirk Meyer, nowy szef AMD, poinformował na konferencji dla analityków, iż jego firma rozpoczęła pilotażową produkcję procesorów w technologii 45 nanometrów. Pierwsze procesory wykonane w nowym procesie produkcyjnym powinny trafić na rynek na początku czwartego kwartału.


MS nie musi płacić 385 milionów

14 września 2009, 17:35

Federalny Okręgowy Sąd Apelacyjny wydał interesujący wyrok, który może mieć wpływ na przyszłe egzekwowanie praw do patentów w USA. W sprawie Alcatel-Lucent kontra Microsoft uznano, że koncern z Redmond naruszył patent, jednak uchylono wyrok nakazujący wypłacenie 358 milionów dolarów odszkodowania.


Kropki kwantowe czytają spin

8 marca 2010, 12:27

Powstała nowa klasa półprzewodników, nazwana roboczo magnetycznymi kropkami kwantowymi. Same kropki kwantowe są znane od lat, teraz jednak wzbogacono je o możliwe do zastosowania w praktyce właściwości magnetyczne.


Sąd Najwyższy rozstrzygnie spór Microsoftu z i4i

18 kwietnia 2011, 12:36

Za kilka godzin amerykański Sąd Najwyższy rozpocznie posiedzenie, którego wynik będzie miał olbrzymie znaczenie dla amerykańskiego systemu patentowego. Posiedzenie będzie bowiem dotyczyło sporu Microsoftu z kanadyjską firmą i4i.


Dwustronny USB

2 kwietnia 2014, 17:08

Jeden z najpowszechniej używanych portów, USB, w końcu doczekał się symetrycznego kabla. Intel zaprezentował USB Type-C, który można podłączyć do portu w dowolny sposób. Dotychczas kable USB wchodziły w gniazdo tylko wówczas, gdy były odpowiednio ustawione.


Jubileusz 75-lecia Polskiej Akademii Nauk